Rumunská města mají zájem o spolupráce s českými městy

Rumunská města Curtea de Arges (31 tis. obyv.), Pitesti (177 tis. obyv.), Topoloveni (10 tis. obyv.), ležící v rumunské župě Arges a Hateg (12 tis. obyv.), Hudedoara (75 tis. obyv.), Vulcan (24 tis. obyv.), Petrosani (35 tis. obyv.), ležící v rumunské župě Hunedoara a město Resita 73 tis. obyv.), ležící v oblasti Banátu, hledají česká města pro vzájemnou spolupráci. Bližší informace naleznete dále ve stručných medailoncích měst.

Curtea de Arges
Počet obyvatel: 31 tis.
Charakteristika: se nachází v severní části župy Arges v centrálním Rumunsku asi 155 km severozápadně od hlavního města Bukurešti. Město leží na úpatí pohoří Arges, které je součástí Jižních Karpat. Historie města sahá až do římského období, které připomíná zbytky opevnění. Největší chloubou města je klášter z 16 stol. s biskupskou katedrálou, v jejíž zdech se nachází královská hrobka rumunských králů, kteří sídlili ve městě v 19 st. Město je oblíbeným turistickým cílem ať už z důvodů krásné přírody, nebo z důvodu návštěvy historických a kulturních památek.
Město je také administrativním, kulturním a vzdělávacím centrem regionu. Co se týče průmysl, tak nejvíce je zastoupen potravinářský, elektrotechnický průmysl a turismus.
Oblasti možné spolupráce: ekonomická a kulturní spolupráce
Více informací o městě naleznete v přiloženém souboru.

Pitesti
Počet obyvatel: 177 tis.
Charakteristika: se nachází v župě Arges v centrálním Rumunsku asi 115 km severozápadně od hlavního města Bukurešti. Rozsáhlé zelené oblasti, národní parky, sportovní, kulturní a umělecké zázemí společně s vzdělávacími institucemi a průmyslovou tradicí činí z města moderní sídlo. Průmysl se soustředí především na odvětví výroby elektrických motorů, automobilový a kovozpracující průmysl.
Oblasti možné spolupráce: vzdělávání, školství, kultura
Více informací o městě naleznete v přiloženém souboru.

Topoloveni
Počet obyvatel: 10 tis.
Charakteristika: se nachází v župě Arges v centrálním Rumunsku asi 110 km severozápadně od hlavního města Bukurešti. Důležitou oblastí je potravinářský průmysl (zpracování ovoce a zeleniny, výroba vína a brandy), automobilový průmysl, výroba plastů apod. Poloha města, které leží na pomezí hor a nížiny nabízí též možnost využití pro turistické a relaxační účely, ke kterým má město k dispozici volnočasovou a sportovní infrastruktur.  Významnými akcemi, které se ve města konají, jsou např. vinobraní, tradiční oslava dne sv. Dimitrije, folklorní hudební festival apod.
Oblasti možné spolupráce: široká varieta oblastí týkajících se města
Více informací o městě naleznete v přiloženém souboru. 

Resita
Počet obyvatel: 73 tis.
Charakteristika: se nachází v Rumunském Banátu a je hlavním městem župy Caras-Severin. Město má 73 tis. obyvatel a bylo v minulosti opřeno o těžký průmysl-výroba oceli a jiných kovů, chemikálií a strojů. Ve městě se m.j. nachází unikátní muzeum lokomotiv, které zde byly vyrobeny. Město nyní prochází hospodářskou transformací, dochází k odklonu od těžkého průmysl a naopak se rozvíjí turistický ruch.
Oblasti možné spolupráce: evropské projekty
Více informací o městě naleznete v přiloženém souboru.

Hateg
Počet obyvatel: 12 tis.
Charakteristika: Hateg je město v rumunské župě Hunedoara. V současnosti zde žije asi 12 500 obyvatel. Oblast kolem tohoto města je známá především svými unikátními paleontologickými objevy, které zahrnují 300 milionů let vývoje života na Zemi. 

Hunedoara
Počet obyvatel: 75 tis.
Charakteristika: Hunedoara je město ležící v západním Rumunsku v župě Hunedoara. Žije zde cca 75 tis. obyv. Město bylo v minulosti opřeno o těžbu černého uhlí a hutnictví  Město a jeho okolí je dnes centrem zájmu turistů, především o největší gotickou památku Rumunska, hrad Hunedoara (hrad Corvin).
Oblasti možné spolupráce: vzdělávání, kultura, turistika, životní prostředí, hospodářská spolupráce apod. infrastruktura, společné projekty
Více informací o městě naleznete v přiloženém souboru.

Vulcan
Počet obyvatel: 24 tis.  tis.
Charakteristika: Vulcan je město ležící v západním Rumunsku v župě Hunedoara obklopeno pohořím Retezat a Valcan. Žije zde cca 24 tis. obyv. V okolí města se v minulosti intenzívně těžilo černé uhlí, avšak v poslední době došlo k utlumení těžby a dnes je město a jeho okolí centrem zájmu turistů především o zimní sporty.
Oblasti možné spolupráce: turistika, agroturistika, vzdělávání, kultura, historie, projekty zaměřené na uchování přírodního bohatství, životní prostředí, rozvoj města a občanské společnosti, komunikační sítě.
Více informací o městě naleznete v přiloženém souboru.

Petrosani
Počet obyvatel: 35 tis.  
Charakteristika: Město Petrosani leží v západním Rumunsku v župě Hunedoara asi 370 km od hlavního města Bukurešti. Žije zde cca 35 tis. obyv. Město leží v hornaté krajině s nejvyšším vrcholem Mare Peak 2.507m.  Hospodářství je opřeno o těžbu uhlí, ale také o turistický ruch v pohoří Parâng. Dalším průmyslovým odvětvím je zpracování dřeva a elektrotechnický průmysl. Město je kulturním a vzdělávacím centrem regionu. 
Oblasti možné spolupráce: turistika, hospodářská spolupráce atd.
Více informací o městě naleznete v přiloženém souboru.

V případě zájmu o navázání spolupráce, kontaktujte prosím Oddělení vnějších vztahů SMO ČR, Gabriela Hůlková, 234 709 724, hulkova@smocr.cz.   

 

Soubory ke stažení

Vulcan (49 kB)
HATEG (1 029 kB)
Hunedoara (44 kB)
Petrsosani (19 kB)
Curtea de Arges (1 698 kB)
Pitesti (1 219 kB)
Topoloveni (1 238 kB)